Agenția de Dezvoltare Regională Nord a finalizat a doua etapă a Programului de instruire în managementul proiectelor pentru autoritățile publice locale din Regiunea de Dezvoltare Nord. În perioada 19 mai – 24 iunie, 166 de reprezentanți ai APL au participat la cele șase ateliere de lucru desfășurate în orașele Fălești, Bălți, Florești, Dondușeni, Edineț și Drochia.
Ultimul atelier de lucru din seria celor șase din etapa a doua a Programului de instruire a avut loc miercuri, 24 iunie, la Consiliul Raional Drochia și a reunit 36 de reprezentanți ai APL din raioanele Drochia și Râșcani.
Structurate în trei module tematice, sesiunile de instruire au fost dedicate managementului financiar al proiectelor și au abordat subiecte esențiale pentru implementarea eficientă a investițiilor publice – de la planificarea și gestionarea financiară a proiectelor, până la achizițiile publice, monitorizarea și evaluarea rezultatelor.
Activitățile s-au desfășurat într-un format interactiv și aplicat. Participanții au lucrat în echipe, au analizat studii de caz și au explorat instrumente practice utile pentru activitatea profesională. Totodată, modulele dedicate monitorizării și evaluării proiectelor au contribuit la consolidarea capacităților privind urmărirea progresului și luarea deciziilor bazate pe rezultate.
Atelierele de lucru au fost facilitate de specialiștii ADR Nord, care au participat anterior la un program național de formare a trainerilor locali în dezvoltarea și managementul integrat al proiectelor, desfășurat în cadrul proiectului „EU4Moldova Rezilientă – stat sigur, comunități puternice”, finanțat de Uniunea Europeană și implementat de Fondul de Solidaritate PL în Moldova.
Prin acest program, cunoștințele și experiența acumulate de specialiștii ADR Nord sunt transmise către reprezentanții APL din nordul țării, pentru a sprijini identificarea corectă a priorităților locale, elaborarea unor proiecte viabile și implementarea eficientă a investițiilor în comunități.
Amintim că, în cadrul primei etape a Programului de instruire, desfășurate în octombrie 2025, 140 de reprezentanți ai administrației publice locale din Regiunea de Dezvoltare Nord au participat la patru ateliere organizate la Drochia, Florești, Edineț și Bălți. În cadrul acestora au fost abordate aspecte ce țin de ciclul complet al unui proiect – de la planificare și execuție, până la monitorizare și finalizare.
Programul de instruire este implementat în conformitate cu prevederile Conceptului privind consolidarea capacităților autorităților publice locale în domeniul implementării, monitorizării și evaluării proiectelor, aprobat de Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale în noiembrie 2024. Programul a fost dezvoltat cu sprijinul Institutului pentru Dezvoltare Urbană și Regională din Varșovia, Polonia, în colaborare cu Fondul de Solidaritate PL în Moldova, ca parte a procesului de pregătire a Republicii Moldova pentru aderarea la Uniunea Europeană.

64 accesări