Prima   -  Noutăți - ADR Nord monitorizează lucrările pentru extinderea accesului la apă potabilă în raionul Sângerei: investiții de aproape 90 de milioane de lei

ADR Nord monitorizează lucrările pentru extinderea accesului la apă potabilă în raionul Sângerei: investiții de aproape 90 de milioane de lei

14.07.2026   90 accesări  

Agenția de Dezvoltare Regională (ADR) Nord implementează în raionul Sângerei două proiecte regionale de alimentare cu apă care vor asigura conectarea a 18 localități, cu o populație de aproximativ 40 de mii de locuitori, la apeductul magistral Soroca-Bălți-Sângerei. Valoarea cumulată a investițiilor constituie aproape 90 de milioane de lei.

Miercuri, 14 iulie, specialiștii ADR Nord au efectuat vizite de monitorizare în localitățile Rădoaia, Ciuciuieni și Dumbrăvița. La Rădoaia, echipa de monitorizare a inspectat sectoarele de apeduct aflate în execuție și modul de organizare a șantierului. În localitățile Ciuciuieni și Dumbrăvița au fost verificate castelele de apă aflate în construcție, obiective esențiale pentru asigurarea presiunii necesare în rețea și pentru constituirea rezervelor de apă potabilă destinate alimentării localităților beneficiare. Alături de reprezentanții Consiliului Raional Sângerei și de dirigintele de șantier, specialiștii ADR Nord au evaluat stadiul de execuție a lucrărilor, respectarea graficelor de implementare și calitatea intervențiilor realizate în teren.

Cele două proiecte sunt finanțate de Guvernul Republicii Moldova, prin Fondul Național pentru Dezvoltare Regională și Locală (FNDRL), cofinanțate de Consiliul Raional Sângerei și implementate de ADR Nord.

Primul proiect, „Extinderea apeductului magistral în localitățile din raionul Sângerei din conducta Soroca-Bălți-Sângerei”, prevede extinderea apeductului magistral pe o lungime de peste 48 km și va asigura accesul la apă potabilă pentru circa 30 de mii de locuitori din opt localități ale raionului Sângerei. Investiția include construcția a peste 25 km de rețele exterioare de alimentare cu apă pe direcția Rădoaia – Izvoare – Drăgănești – Cotiujenii Mici și a aproape 23 km de rețele pe direcția Sângerei – Grigorăuca – Copăceni – Prepelița. Valoarea totală a proiectului este de 39,9 milioane de lei, dintre care 35,9 milioane de lei sunt finanțate din FNDRL, iar aproximativ 4 milioane de lei reprezintă contribuția Consiliului Raional Sângerei.

Cel de-al doilea proiect, „Construcția rețelelor magistrale de alimentare cu apă pentru localitățile Vrănești, Brejeni, Ciuciuieni, Iezărenii Vechi, Chișcăreni, SloboziaChișcăreni, Flămânzeni, Dumbrăvița din conducta Soroca-Bălți-Sângerei”, prevede construcția unei rețele magistrale de apeduct cu o lungime de aproximativ 46 km. Prin această investiție vor fi conectate localitățile Vrănești, Brejeni, Ciuciuieni, Iezărenii Vechi, Chișcăreni, Slobozia-Chișcăreni, Flămânzeni, Dumbrăvița, Bocancea-Schit și Valea lui Vlad, iar aproximativ 12 mii de locuitori vor beneficia de acces la surse sigure de apă potabilă. Valoarea totală a proiectului este de 49,5 milioane de lei, dintre care 44,6 milioane de lei provin din FNDRL, iar circa 4,9 milioane de lei constituie contribuția Consiliului Raional Sângerei.

Prin monitorizarea permanentă a șantierelor, ADR Nord urmărește executarea lucrărilor în conformitate cu documentația tehnică, respectarea termenelor de implementare și asigurarea standardelor de calitate, astfel încât investițiile publice să producă rezultate durabile pentru comunitățile beneficiare.

Implementarea celor două proiecte va contribui la dezvoltarea infrastructurii regionale de alimentare cu apă și va crea premise pentru extinderea serviciilor de alimentare cu apă potabilă și în alte localități din raioanele Sângerei și Telenești, unde accesul populației la servicii centralizate de alimentare cu apă rămâne limitat.